• Özel Eğitim Kişisel ve Mesleki Gelişim
    Sempozyumu
    Kalan Süre

 SEMPOZYUM DAVETİ

 

Değerli Meslektaşlarım, Özel Eğitime Gönül Vermiş Değerli Paydaşlar ve Aileler.

20-23 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlediğimiz, Özel Eğitim Mesleki ve Kişisel Gelişim Sempozyumu’nun amacı; özel gereksinimi olan çocuklarla çalışan eğitimcileri ve bu çocukların ailelerini özel eğitim alanında güncel konu ve uygulamalar konusunda bilgilendirerek kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklenmesidir.

Sempozyum kapsamında çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin, doğal öğretim, disleksi, otizm, erken okur yazarlık, öğrenme güçlüğü, işitme kaybında özel eğitim, dil bozuklukları ve daha bir çok konuda sunumları olacaktır.

Ayrıca sempozyum süresince özel eğitim alanında geliştirilmiş çeşitli uygulama materyal ve programlarının yanı sıra değerlendirme araçlarının kullanımı ile ilgili çalıştaylar (workshoplar) düzenlenecektir

Sempozyum Başkanı
Doç. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Özel Eğitim Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖZHUAM)

 

 

  

GENEL BİLGİLER

TOPLANTI YERİ VE TARİHİ
Sempozyum toplantısı 20 - 23 Nisan 2019 tarihleri arasında Silence Beach Resort Manavgat/Antalya’da düzenlenecektir.
 
KAYIT MASASI
Kayıt masası 20 Nisan 2019 tarihinde saat 09.00’da açılacaktır.
 
YAKA KARTI
Tüm katılımcı ve refakatçilerin toplantı merkezine girişte, bilimsel oturumlar esnasında, çalıştay salonlarında yaka kartlarını takmaları toplantının sağlıklı yürüyebilmesi ve güvenligi açısından gereklidir.
 
KATILIM BELGESİ
Sempozyum toplantısına ve çalıştay eğitimlerine kayıt yaptıran tüm katılımcılara katılım sertifikası toplantının son gününde kayıt masasından verilecektir.
 
SERGİ ALANI
Sempozyum boyunca katılımcı firmalar ürünlerini toplantı merkezinde kendilerine ayrılacak olan alanda sergileyebilecektir. Sergi alanı toplantı boyunca katılımcıların ziyaretine açık olacaktır.
 
SEMPOZYUM KATILIM BEDELİ
 
3 Günlük Sempozyum Katılım Bedeli 
 
05 Nisan 2019 Tarihine kadar gerçekleşen kayıtlar için : 250 TL + Kdv
05 Nisan 2019 Tarihinden sonra gerçekleşen kayıtlar için : 300 TL + Kdv
Sempozyum günü gerçekleşem kayıtlar için : 350 TL + Kdv'dir. 
 
Sempozyum katılım bedeli tüm katılmcılar için aynıdır. 
 
KONAKLAMA ÜCRETLERİ 
 
Silence Beach Resort Otel'de 3 gece (4 gün) konaklama bedeli 
 
05 Nisan 2019 Tarihine kadar gerçekleşen kayıtlar için 
Tek Kişilik Oda : 1.200 TL.
İki  Kişilik  Oda : 1.600 TL.
 
05 Nisan 2019 Tarihinden sonra gerçekleşen kayıtlar için 
Tek Kişilik Oda : 1.275 TL.
İki  Kişilik  Oda : 1.700 TL.  
  
·         Otel odasına giriş 20 Nisan 2019 saat 14:00 olup, ayrılış 23 Nisan 2019 saat 12:00'dır. 
·         Konaklama Silence Beach Resort Hotel’de,  3 gece ve Her şey Dahil konseptindedir. 
·         İki yetişkin yanında 0-11,99 yaş bir çocuk konaklama ücretsizdir. 
·         Konaklama otelin belirleyeceği standart odalarda yapılacak olup, farklı oda talepleriniz için iletişime geçiniz.
  
DIŞ KATILIMCI ÜCRETİ 
 
Dış katılımcı bedeli günlük 200 TL dir. (Saat 18:00'a kadar) 
 
Sempozyum ve eğitim çalıştayları süresince toplantı otelinde konaklamayan katılımcıların, refakatçilerin ve firma temsilcilerinin, toplantı otelinin “Her şey Dahil” konseptinde çalışması sebebiyle, kayıt ücretine ilave olarak otel tarafından talep edilen dış katılımcı ücreti alınması gerekmektedir. Toplantı merkezinde alınacak akşam yemekleri dahil değildir.
 
KAYIT  
Sempozyum ve çalıştaylaramıza internet sayfamızın sağ üst köşesinde bulunan Kaydol butonundaki formu doldurarak kayıt olabilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
 
  
İPTAL ŞARTLARI 
01.04.2019 tarihinden sonra iptallerde konaklama ve katılım bedeli iadesi yapılamamaktadır. 
 
İLETİŞİM 
Farklı konaklama seçenekleri talepleriniz, grup kayıtlarınız ve önerileriniz için lütfen Congres Sun Turizm’in 222 502 24 43 nolu telefon numarası ve info@congresssun.com mail adresinden iletişime geçiniz. 

Sempozyum ve Çalıştaylara katılmaya hazır mısınız?

ÇALIŞTAYLAR

20 Nisan 2019, Cumartesi


Saat Salon Konusu Eğitmenler Ücret
11:00 - 18:00 Salon 1

Eğitimin Amacı

 

Okula başlama tüm çocuklar için önemli bir geçiş basamağıdır. Okulla birlikte çocukların pek çok bilgi ve beceri kazanmaları beklenir. Bu becerilerin başında ise okumayı öğrenme gelir ve okuma, birinci sınıfın en önemli amacıdır. Çocukların okula başladıklarında okumayı öğrenmede karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlükleri belirlemeye yönelik yapılan çalışmaların sonuçları, çocuklar daha okul öncesi dönemdeyken okumaya hazırlık becerilerinin geliştirilmesi konusunu ve ardından da "erken okuryazarlık" kavramını gündeme getirmiştir. Bu kavram, her ne kadar okuma kazanımının ilkokul birinci sınıfın genel amacı olsa da aslında temellerinin okul öncesi dönemde atıldığını vurgulamaktadır. Okul öncesinde okuma becerisi için gerekli olan erken okuryazarlık becerilerini kazanan çocuklar, okulla birlikte okuma ediniminde daha az güçlükle karşı karşıya kalmaktadırlar.

 

Belirtilen öneminden dolayı başta ABD olmak üzere birçok ülkede erken okuryazarlık becerilerini değerlendirmeye yönelik çeşitli standart değerlendirme araçlarının varlığı dikkati çekmektedir. Türkiye’de erken okuryazarlık açısından risk grubunda olan çocukları belirlemeye yönelik geliştirilmiş ölçme araçları sayıca çok sınırlıdır. Son dönemde Türk çocuklarının erken okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla geliştirilmiş en kapsamlı değerlendirme aracı ise "Erken Okuryazarlık Testi (EROT)"dir. EROT, erken okuryazarlık becerileri açısından risk grubunda olan ve okul öncesinde bu becerilerin geliştirilmesinde desteğe gereksinim duyan çocukları belirlemek üzere hazırlanmış bir testtir.


EROT;
anasınıfına devam eden çocukların erken okuryazarlık becerilerini yedi boyutta ölçmeyi hedefleyen geçerli ve güvenilir bir ölçme aracıdır. Bu boyutlar, 1. Alıcı Dilde Sözcük Bilgisi, 2. İfade Edici Dilde Sözcük Bilgisi, 3. İşlev Bilgisi, 4. Genel İsimlendirme, 5. Harf Bilgisi, 6. Sesbilgisel Farkındalık ve 7. Dinlediğini Anlama alanlarını içermektedir.

 
Yapılması planlanan bu eğitim ile katılımcılara öncelikle erken okuryazarlık becerilerinin tanımı, içeriği ve okuma ile ilişkisi hakkında önemli bilgilerin sunulması, ardından erken okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesinde kullanılan EROT'un uygulama, sonuçlarını değerlendirme, raporlaştırma konularında yeterlilik ve yetkinlik kazandırılması, son olarak ise erken okuryazarlık becerilerinin desteklenmesine yönelik pratik bilgilerin sunulması amaçlanmaktadır.

 

Eğitime Katılması Öngörülen Gruplar : Okuma Alanında Çalışan Uzmanlar ve Akademisyenler, Özel Eğitim Öğretmenleri, Okul Öncesi Öğretmenleri, Sınıf Öğretmenleri,Rehber Öğretmenler, Üniversitelerin Özel Eğitim, Okul Öncesi, Sınıf Öğretmenliği, PDR, Psikoloji, Çocuk Gelişimi bölümlerinden mezun olmuş ya da son sınıf öğrencileri ile yüksek lisans ya da doktorasını bu alanlarda yapmış/yapıyor olan kişiler eğitime katılım gösterebilirler.

 

Prof. Dr. Tevhide KARGIN, Doç. Dr. Birkan GÜLDENOĞLU 950 TL + KDV
11:00 - 18:00 Salon 2

Çalıştayım Amacı ve İçeriği

 

İVO-ODS 'nin amacı OSB gösteren çocukların OSB açısından kapsamlı bir değerlendirmesini yaparak çocuğun gereksinim duyduğu özel eğitim destek düzeyini ortaya koyarak buna uygun eğitsel ve davranışsal müdahale programları için veri sağlamaktır. Ayrıca müdahale programlarının etkililiğinin değerlendirilmesi ve izleme çalışmaları yapmaya hizmet etmektedir. İVO-ODS içerisinde bulunan 4 değerlendirme aracı şunlardır;

U-ODKL, SEDA, VODA ve EDA. SEDA, VODA ve EDA değerlendirme araçları çocukların performansını bir örneklem grubu ile karşılaştırmaya olanak sağlayan standardizasyon verilerine de sahiptir. Bu seminerde bu değerlendirme araçlarının kullanım ve uygulanmasına ilişkin sertifikalanma süreci

  • U-ODKL (Uyarlanmış Otizm Davranış Kontrol Listesi): DSM-5 de yer alan yeni tanı ölçütleri doğrultusunda uyarlanmış olan ODKL bir çocukta OSB'nin bulunma derecesini ortaya koymak ve çocuğun gereksinim duyduğu destek düzeyini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Aracın konuşabilen ve konuşamayan çocuklar için ayrı kesim puanları olduğundan her türlü OSB tablosunun değerlendirilmesinde kullanımı uygundur.
  • SEDA (Sosyal Etkileşim Değerlendirme Aracı) : 1) SEDA çocuğun sosyal etkileşim düzeyini belirlemede kullanılan oyuna dayalı bir eğitsel değerlendirme aracıdır. Çocuk yetişkin etkileşiminin gözleme dayalı olarak sistematik bir değerlendirmesini yaparak çocuğun sosyal etkileşim düzeyini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.  Araçtan elde edilen veriler hem çocuğun programının düzenlenmesinde hem de GOBDÖ-2 TV ve ODKL den elde edilen tanı puanlarının performansa dayalı değerlendirilmesine katkı sağlamada kullanılmaktadır.
  • VODA (Vocal Davranış Değerlendirme Aracı): 1) VODA OSB de dil örneği almaya ve çocuğun sahip olduğu dil becerilerini OSB yönünden değerlendirmede kullanılmaktadır. VODA da tıpkı SEDA gibi çocuğun müdahale programını geliştirmede ve GOBDÖ-2 TV ve ODKL den elde edilen tanı puanlarının performansa dayalı değerlendirilmesine katkı sağlamada kullanılmaktadır.
  • EDA (Eğitsel Değerlendirme Aracı): EDA OSB tanısı ya da şüphesi olan çocukların alıcı dil, ifade edici dil, beden kavramı gibi temel alanlarda bir değerlendirmesini yapmayı sağlamaktadır. EDA aracılığıyla elde edilen bilgiler çocuğun öğrenme ortamlarında edindiği temel becerileri test etmeye yaramakta ve programının planlamasına katkı sağlamaktadır.

 IVO-ODS hakkında detaylı bilgiler için: www.ivo-ods.com

Prof. Dr. İbrahim Halil DİKEN, Dr. Öğr. Üyesi Veysel AKSOY 500 TL + KDV
11:00 - 18:00 Salon 4

Çalıştayın Amacı ve İçeriği

Erken çocukluk döneminde bireylerin kazandığı tuvalet becerilerinin ülkemizde ne kadar önemsenmediği genel kullanıma açık olan bir lavabonun halinden de anlaşılmaktadır. Üzerinde durulmayan ya da çok ciddi olumsuzların hem çocuğa hem de aileye yansıdığı bu eğitim süreci aslında çocuğun ilk toplumsal kurallara karşılaştığı, kendi bedeni ve sosyal süreçlerde ilk söz hakkına ve kontrolle sahip olduğu olgudur. Tuvalet eğitimi her ne kadar önemsizmiş gibi değerlendirilse de bireyin yaşamında son derece ciddi etkilere sahip olabilecek bir eğitim sürecidir. Bu eğitim süreci son zamanlarda başlı başına bir gelişim alanı olarak kabul edilmeye başlayan cinsel gelişimden, sosyal-duygusal gelişime kadar bir çok alana etki etmektedir. Bireyin kişilik özellikleri üzerinde etkisi olduğu konusunda kuramlar ve bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle ülkemizde bir kesimin neredeyse hiç umursamadığı, bir kesimin ise neredeyse çok ciddiye aldığı ama her iki kesiminde çoğu zaman ciddi yanlışlıklar yaptığı bir beceridir.

                Doğalgelişimgösterençocuklaraöğretimininaileveçocuğunçevresitarafındanabartıldığıveailenindoğruuygulamalarıbilmemesindenkaynaklıolarakciddisıkıntılaryaşadığıbu durum yetersizliğiolanbireylerdeveailesindedahaönemlisorunlaranedenolmaktadır.Özellikletuvaleteğitimininilerleyenyaşlarakadarçocuklarakazandırılamamasıaileüzerinde hem ekonomik hem de psikolojikyükhalinegelmekteveaileninyaşamkalitesinindüşmesinenedenolmaktadır.

                Tümbunedenlergözönündebulundurulduğundatuvaleteğitimininnasılyapılmasıgerektiğikonusundaözeleğitimalanındaçalışanuzmanlarınvedoğalgelişimgösterençocuklarlaçalışanuzmanlarınbukonudaetkilibir model olanvebilimselçalışmalarileetkililiğikanıtlanmış“UyarlanmışYoğunTuvaletEğitimModeli” konusundabilgilendirilmeleriyerindeolacaktır (ArdıçveCavkaytar, 2014).

                Ancakbueğitimdesözkonusu model konusundauzmanlarınbilgilendirilmesi hem doğalgelişimgösterençocukların hem de yetersizliğiolançocuklarınsağlıklıgelişimleriiçinyeterlideğildir.Bu nedenlebueğitimuygulamasıteorikbilgiile de genişletilmiştir. Bu amaçdoğrultusundaşukonubaşlıklarıelealınmıştır: (a) TuvaletBecerileriNedir?, (b) TuvaletBecerileriveCinsellik, (c) TuvaletBecerileriveKişilikGelişimi, (d) TuvaletBecerilerininÖğretimindeYanlışBilinenler, (e) TuvaletBecerilerininÖğretimiiçinÖnKoşulBecerileri, (f) UyarlanmışYoğunTuvaletEğitimModeliNedir? ve (g) UyarlanmışYoğunTuvaletEğitimiModelininUygulanması.

                Bu çalıştaysonundauzmanların hem doğalgelişimgösterençocuklara hem de yetersizliğiolançocuklarakısasürede, çocuklarıngelişimselsüreçlerinezararvermedenaksinebusüreçleridestekleyerektuvaletbecerileriniöğretebilecekbecerilerinkazandırılması amaçlanmaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Avşar ARDIÇ 450 TL + KDV

21 Nisan 2019, Pazar


Saat Salon Konusu Eğitmenler Ücret
09:30 - 18:00 Salon 1

Çalıştayın Amacı ve İçeriği

SOBAT, disleksi tanısı olsun ya da olmasın 7-14 yaş arası tüm çocukların okuma becerisini değerlendirmede kullanılan, geliştirilme aşamalarının tamamı Türkiye'de gerçekleştirilen bir başarı testidir. SOBAT sayesinde devlet ve özel eğitim kurumlarında çalışan uzmanlar okuma becerisini geliştirmeye yönelik müdahalelerin planlanması ve izlenmesi süreçlerini sistematik bir şekilde planlayabilmektedir.  Okuma seviyesi belirlemenin yanı sıra, öğrencilerin yıl içinde temel okuma becerileriyle ilgili belirlenen hedeflere ne kadar ulaştıkları da SOBAT ile ölçebilmektedir. SOBAT öğrencilerin hangi yaş ve sınıf düzeyinde okuma becerisine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Böylece, değerlendirme sonucunda okumada güçlük yaşayan öğrencilerin okuma becerilerine yönelik ayrıntılı bilgiler ailelerle paylaşılabilmektedir.  Özel eğitim öğretmenleri derslerini işlerken okuma becerisine yönelik ihtiyaçları göz önünde bulundurarak bireyselleştirilmiş eğitim için gerekli uyarlamaları yapabilmektedir. Bilimsel araştırma gerçekleştiren akademisyenler SOBAT ile okuma programları ile öğretim yöntem ve stratejilerinin etkililiğini belirlemede bilimsel çalışmalarda kullanılabilmektedir. Özel ders veren öğretmenler derslerini işlerken okuma becerisine yönelik ihtiyaçları göz önünde bulundurarak bireyselleştirilmiş eğitim için gerekli uyarlamaları yapabilmektedir. Eğitim kapsamında katılımcılara tüm test materyalleri ve uygulamacı kullanım sertifikası verilecektir.

Doç. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU, Doç. Dr. Orhan ÇAKIROĞLU 650 TL + KDV
09:00 - 16:00 Salon 2

Çalıştayın Amacı ve İçeriği

ETEÇOM, ilişki-temelli yaklaşıma (Relationship-Based Approach) dayalı bir programdır. Floortime, DIR, Denver Modeli ve ETEÇOM (Responsive Teaching; http://www.responsiveteaching.org/) gibi ilişki temelli uygulamalar birincil bakıcının (ebeveyn ya da uzman/eğitimci) çocuğu ile etkileşiminin niteliğini geliştirmeye ve dolayısı ile çocuğun gelişimini (bilişsel, sosyal-duygusal ve iletişim) desteklemeyi hedefler.

 ETEÇOM Uygulamacı Sertifikası, 0-6 yaş yetersizliği olan ya da gelişim geriliği riski altındaki çocuk ve ebeveynleri ile çalışan/çalışacak olan ve sertifika eğitimini alan eğitimciler / uzmanlara (örn., özel eğitim öğretmeni / uzmanı, psikolog, psikolojik danışman ve rehber öğretmen, sosyal hizmet uzmanı (sosyal çalışmacı), çocuk gelişimi mezunu, okulöncesi öğretmeni, sınıf öğretmeni, fizyoterapist, dil ve konuşma terapisti vb ) ETEÇOM Uygulamacı Sertifikası verilir.


ETEÇOM hakkında detaylı bilgiler için: www.etecom.org

Prof. Dr. İbrahim Halil DİKEN 500 TL + KDV
16:30 - 19:00 Salon 2

Çalıştayın Amacı ve İçeriği

Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2 (GOBDÖ-2; Gilliam Autism Rating Scale-2) otistik bozukluğu karakterize eden davranışlar sergileyen 3-23 yaşlar arasındaki bireylerin farklı amaçlar için değerlendirilmesini sağlayan bir derecelendirme ölçeğidir. GOBDÖ-2-TV; (a) Otistik bozukluk gösteren bireyleri tarama, (b) Otistik bozukluk gösteren bireyleri tanılama, (c) Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) için amaçları belirleme, (d) Davranışsal ilerlemeyi belirleme/değerlendirme, (e) Ağır düzeydeki davranış problemlerini değerlendirme ve (f) Bilimsel araştırmalar için veri toplama amaçları için kullanılabilir. GOBDÖ-2-TV; Stereotip Davranışlar, İletişim ve Sosyal Etkileşim ile ilgili olmak üzere spesifik, gözlemlenebilir ve ölçülebilir davranışları içeren maddelerin yer aldığı üç alt ölçekten oluşmaktadır. Her alt ölçekte 14 olmak üzere GOBDÖ-2-TV’de toplam 42 madde yer almaktadır. Maddeler görüşe dayalı dörtlü bir derecelendirme ile puanlanmaktadır. GOBDÖ-2-TV’de ayrıca 3 yaşından önce gelişimsel gecikmeyi sınayan Ebeveyn Görüşmesi formu ve birey hakkında daha detaylı bilgi almayı amaçlayan açık uçlu sorular yer almaktadır. GOBDÖ-2-TV’nin Türkiye Standardizasyonu yapılmış olup, GOBDÖ-2-TV’nin değerlendirmesi sonucu birey zeka testlerinde olduğu gibi Otistik Bozukluk İndeksi (Puanı) adı verilen standart bir puan elde etmektedir. 

 GÖBDÖ-2-TV hakkında detaylı bilgiler için: www.gobdo2tv.com

Prof. Dr. İbrahim Halil DİKEN, Dr. Öğr. Üyesi Avşar ARDIÇ 300 TL + KDV
09:30 - 16:30 Salon 5

Çalıştayın Amacı

Çalışma Belleği Ölçeği (ÇBÖ) çocukların çalışma belleğine ilişkin güçlü ve zayıf yanlarının saptanabilmesi ve yetersiz çalışma belleği performansı olan ve bu açıdan akademik başarısızlık ve öğrenme güçlükleri ile tanılanma riski taşıyan çocukların erken dönemde belirlenebilmesi amacıyla geliştirilmiştir.

 

ÇBÖ, sözel kısa süreli bellek, sözel çalışma belleği, görsel kısa süreli bellek ve görsel çalışma belleği alt alanlarına yönelik 9 alt test ile değerlendirme yapmaktadır. Ölçeğin Ankara ili örneğinde anasınıfından 4. sınıfa kadar olan sınıf düzeylerinde standart puanları ve normları bulunmaktadır.

 

ÇBÖ’e yönelik eğitim programında katılımcılara 6 saat süren bir eğitim verilecektir. Bu eğitimin ilk bölümünde çalışma belleğinin ne olduğu, önemi ve diğer gelişim alanları ve akademik beceriler ile ilişkisi hakkında bilgiler sunulacaktır. İkinci bölümde Çalışma Belleği Ölçeği, içeriği, uygulama süreci, puanlanması, standart puanlara dönüştürülmesi ve raporlaştırılması süreci tanıtılacak ve nasıl uygulandığını gösteren bir video gösterilecektir. Üçüncü bölümde ise elde edilen puanlar hakkında bilgi sunularak katılımcıların kendi aralarında uygulamalar yapmaları sağlanacaktır. Uygulamaları ise eğitim sürecini yöneten uzman tarafından izlenerek geribildirim verilecektir. 

Hedef Kitle

Öğretmenler, öğretmen adayları, psikologlar, psikolojik danışmanlar, çocuk gelişim uzmanları, lisansüstü öğrenciler, konuyla ilgili araştırmacılar

Doç. Dr. Cevriye ERGÜL 850 TL + KDV
17:00 - 19:00 Salon 5

Çalıştayın Amacı

Hızlı isimlendirme bellek tarafından ulaşılabilen sesbilgisinin hızına ilişkin bir göstergedir. Erken dil ve okuryazarlık becerilerinin gelişiminde ve okuma başarısında oldukça etkili bir beceri olan hızlı isimlendirmenin okuma güçlüğü yaşayan çocukları ayırt etme gücü oldukça yüksektir.

Hızlı İsimlendirme Testi (HİT) okuma başarısının yordanmasına ve okuma güçlüğü (disleksi) olan çocukların ayırt edilmesine ve erken dönemde belirlenmesine yönelik güçlü ve güvenilir bilgiler sağlamaktadır. HİT 4 alt test ile değerlendirme yapmaktadır.Ankara ili örneğinde anasınıfından 4. sınıfa kadar olan sınıf düzeylerinde normları bulunmaktadır.

HİT’e yönelik eğitim çalıştayında katılımcılara 2 saat süren bir eğitim verilecektir. Bu eğitimin ilk bölümünde hızlı isimlendirmenin ne olduğu, önemi ve diğer gelişim alanları ve akademik beceriler ile ilişkisi hakkında bilgiler sunulacaktır. İkinci bölümde HİT, içeriği, uygulama süreci, puanlanması, sınıf düzeyi normları ile karşılaştırılması ve raporlaştırılması süreci tanıtılacak ve nasıl uygulandığını gösteren bir video gösterilecektir. Üçüncü bölümde ise katılımcıların kendi aralarında uygulamalar yapmaları sağlanarak uygulama yeterliği kazandırılacaktır. 

Hedef Kitle

Öğretmenler, öğretmen adayları, psikologlar, psikolojik danışmanlar, çocuk gelişim uzmanları, lisansüstü öğrenciler, konuyla ilgili araştırmacılar

Doç. Dr. Cevriye ERGÜL 250 TL + KDV

22 Nisan 2019, Pazartesi


Saat Salon Konusu Eğitmenler Ücret
09:30 - 17:00 Salon 1

Çalıştayın Amacı ve İçeriği

Disleksi Eğitim Müdahaleleri (DEM-OKU) disleksi tanısı almış ve/veya disleksi riski olan öğrencilerin okuma becerisini geliştirmeye yönelik olarak geliştirilmiş bilimsel kanıta dayalı pek çok uygulamayı içeren çok adımlı bir müdahale programıdır. Hem aileler hem de öğretmenler tarafından uygulanabilmektedir. DEM- OKU kapsamında ilk değerlendirme aşamasından okuma becerisini geliştirmeye yönelik stratejileri de içeren tüm eğitim sürecini içeren eğitim basamakları adım adım paylaşılmaktadır. Geliştirilen müdahale programı kapsamında okuma güçlüğü gösteren öğrencilerin akıcı ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmeye yönelik stratejiler uygulanmaktadır. Eğitim kapsamında ilk değerlendirme aşamasından okuma becerisini geliştirmeye yönelik stratejileri de içeren tüm eğitim sürecini içeren eğitim basamakları adım adım paylaşılmaktadır. Sertifika eğitimi kapsamında disleksi öğrencilerin okuma becerilerinin belirlenmesine yönelik performans alımı ve strateji öğretimi gerçekleştirilecektir. Ayrıca, öğretmenlerin ve ailelerin müdahale programını uygularken kullanacakları 5 kitaplık tanıtım seti ve diğer eğitim materyalleri de katılımcılarla paylaşılacaktır.

Doç. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU, Doç. Dr. Orhan ÇAKIROĞLU 750 TL + KDV
09:30 - 17:00 Salon 2

Çalıştayın Amacı 

Otizmden etkilenmiş pekçok çocuğun ailesi yada eğitimcileri önkoşul becerilerin öğretimine yeterince yer vermeden ileri ve karmaşık beceriler talep ettiği için çocuklar mevcut potansiyellerinin altında bir performans göstermektedir. Bir inşaatın temeli gibi düşüneceğimiz önkoşul becerilerin neler olduğu ve nasıl öğretileceği eğitimciler ve aileler için öncelikli sorular arasında yer alması gerekmektedir. Atölye çalışması otizmli çocukların eğitimine nereden ve nasıl başlanacağını anlatmak, katılımcılara uygulama becerisi kazandırmak amacıyla planlanmıştır. Katılımcılara verilecek olan materyaller, temel becerilerin öğretiminin adım adım nasıl planlanacağını ve yürütüleceğini somut bir şekilde ortaya koymaktadır. Atölyenin başında temel becerilerin öğretiminde sıkça kullanılan öğretim yöntemlerinden bahsedilecek olup devamında dikkat yöneltme, adına tepki verme, yönerge takip etme, ayırt etme becerileri, talep etme, bekleme, dil becerilerini geliştirmek için önkoşul beceriler, temel oyun becerileri, basit ve karmaşık taklit becerilerinin öğretimi hiyerarşik bir sıra ile aktarılacaktır. Atölye çalışmasında her bir becerinin nasıl değerlendirileceği, nasıl çalışılacağı, nasıl veri toplanacağı ve nasıl grafikleştirileceği, video ve dramatizasyonlarla desteklenerek anlatılacaktır.

Öğr. Gör. Ali KAYMAK, Öğr. Gör. Gökhan İNCE 300 TL + KDV
09:30 - 17:00 Salon 3

Amaç:

Bu atölye çalışmasının amacı özel eğitim alanında çalışan uzmanların yetersizliği olan çocukların ebeveynlerine yönelik aile eğitim uygulamalarını hazırlama becerilerinin geliştirilmesidir.

 

İçerik:

Bu amaç doğrultusunda atölye uygulamasında özel eğitim alanında çalışan uzmanlara şu alanlarda bilgi ve uygulama becerisi kazandırılması amaçlanmaktadır;

ü  Yetersizliği olan çocuğun ailesinin gereksinimlerinin belirlenmesi

ü  Gereksinimler doğrultusunda aile eğitiminin içeriğinin planlanması

ü  Aile eğitimini etkileyen etkenler ve bu etkenlerin kontrol altında alınması

ü  Aile eğitimi uygulamasının  gerçekleştirilmesi

ü  Aile eğitimi uygulamasının sonuçlarının değerlendirilmesi

 

Katılımcıların Atölye Çalışmasına Katkısı:

Katılımcıların özel eğitim uygulama alanında aileler hakkında edindikleri deneyimleri atölye çalışması sırasında aile eğitim programına yansıtmaları çalışmanın alanda uygulanmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle yukarıda belirtilen içeriğin atölye çalışması sırasında oluşturulmasında katılımcılardan deneyimlerini aktarmaları beklenecektir.

Bu atölye çalışması sonunda katılımcılar:

 

ü  Yetersizliği olan çocukların ailelerinin aile eğitimi gereksinimlerini belirlemenin yollarını ifade edebilecekler;

ü  Aile eğitiminin içeriğini aile gereksinimleri temelinde belirleyebilecekler

ü  Aile eğitiminin içeriğini hazırlayabilecekler

ü  Aile eğitimini etkileyen etkenleri tanımlayabilecekler ve olası kontrol yollarını ifade edebilecekler

ü  Aile eğitimi uygulamasını gerçekleştirmek için gerekli bilgi ve beceriye sahip olabilecekler

ü  Aile eğitimi uygulamasının sonuçlarını değerlendirebileceklerdir.

Dr. Öğr. Üyesi Avşar ARDIÇ 450 TL + KDV
09:30 - 12:30 Salon 5

Çalıştayın Amacı ve İçerik

Gelişim alanlarından biri olan cinsel gelişim çoğu özel gereksinimli çocuğun normale en yakın gelişen yanıdır. Tüm gelişim alanlarına yönelik destekleyici eğitim sağlanırken özel gereksinimli çocukların cinsel gelişimleri göz ardı edilmektedir. Halbuki çocuğun güçlü yanları ona beceri kazandırmak üzere kullanılması gerekir. Bu çalıştayda çocuğun cinsel gelişimine paralel tüm gelişim alanlarına oluşturulabilecek destek eğitimler örneklenirken; cinsel gelişime paralel doğru bilgi, beceri ve kural öğretiminin nasıl planlanacağı ve uygulanacağı gösterilecektir.

İnsan birbiriyle etkileşen ve birbirleriyle paralel gelişen bazı gelişim boyutlarıyla bir bütündür. Bedensel (fiziksel), zihinsel, duygusal, sosyal ve cinsel gelişim alanları bu boyutları oluşturur. Hiçbir gelişim alanı diğerinden öncelikli düşünülmemelidir. Unutulmamalıdır ki insan tüm gelişim alanlarında paralel gelişim gösterdiğinde kendini gerçekleştirebilmektedir. Bilişsel gelişim için nasıl ki bir kuramsal temele dayalı değerlendirme ve öğretim planlamaları yapıyorsak, cinsel gelişim için de gelişimsel bir kuramı kullanıyoruz. Cinsiyet rolünün kazanımında çocukların geçirdikleri psiko-seksüel gelişim evrelerin de etkisi bulunmaktadır. Freud’a görebeş psiko-seksüel gelişim dönemi vardır. Bu gelişim evrelerinde normal çocukların edinimleri konusunda bilgi sahibi olmak özel eğitime gereksinim duyan çocuklarımızın eğitimlerini planlarken bizlere yol gösterici olabilir.

Özel eğitime gereksinim duyan çocuklarımızın eğitimlerini planlarken her zaman normal gelişim evrelerinde edinilmesi gerekenler rehber olarak kullanılmaktadır. Genellikle özel eğitime gereksinim duyan çocukların gelişim evrelerinden aynı sıra ile ancak farklı süreçte geçtikleri fikri kabul edilmektedir. Bu zihin gelişimi için nasılsa cinsel gelişim içinde öyle ele alınmalıdır. Bu bağlamda cinsel gelişimi anlamamızı sağlayacak psiko-seksüel gelişim evrelerini yeniden gözden geçirerek neleri ne zaman öğretmemiz gerektiği konusunu gözden geçireceğiz.

Çocuğun tüm gelişim alanlarındaki gelişiminin takip edilerek cinsiyetine uygun rollerini kabul etmesine, kendi cinsi ile karşı cinsin özelliklerini anlamasına, kendi cinsiyle ilgili özelliklerle bir bütünlük içinde yaşamasına yardımcı olmak amacıyla verilen bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını nasıl yapacağımızı planlayacağız. Çocuklukta başlaması gereken cinsiyet eğitimi, çocukta cinsellik kavramının gelişimiyle ergenlik döneminde son şeklini alır. İnsandaki cinsellik anlayışı, hayvanlardaki cinsel içgüdüden farklı olarak duygu ve düşüncelerin birlikte ele alındığı bir eğitim süreciyle geliştirilir. Bu çalışmada özel eğitime gereksinim duyan çocuklarda psiko-seksüel gelişim açısından farklılıklar söz konusu mudur? Sorusuna yanıt arayacağız.

Sentilhes’e göre cinsellik kavramının gelişimi duygu ve aklın birlikte kullanımını gerektirir. Zeka düşünmeyi, yorum yapmayı, olaylar arasında ilişki kurmayı, seçenekler oluşturmayı, uygun tercihler yapmayı sağlar. Cinsel gelişim, fiziksel gelişim ve olgunluğu temel alan eylemsel girişimlerin zihinsel kapasiteye göre anlamlandırılmasıyla sağlanan cinse özgü duygusal ve sosyal gelişim alt yapısının oluşturulması anlamına geldiği söylenilebilir.İçinde yaşanılan kültür, gelenek, din, hukuk, ekonomi vb. bağlı olarak cinsiyet eğitimi de farklılaşır ve farklı cinsellik anlayışlarının gelişmesine neden olur. Çocuğun kendisinden beklenen uygun cinsiyet rolünü kazanması, içinde yaşadığı toplumun, çevrenin ve ailenin etkisiyle sağlanmaktadır.Tüm gelişim alanlarında gelişimini tamamlayan bireyin, bağımsız bir birey olmasını sağlamak ulaşılmak istenen son noktadır. Bağımsızlık, kendi sınırları içinde özerk ve dokunulmaz olmak demektir. Bireyin bedeni bu dokunulmazlık sınırını oluşturur. Öyleyse, bireye bağımsız olduğunu öğretmenin bir yolu, bireye öncelikle bedeninin dokunulmazlığı olduğunu öğretmektir. Bunun için anne-babaların ve toplumun tutum değiştirmesi gerekmektedir. Her toplumda yaşanan sorunlar farklılaştığı için de sorunların çözümünün her toplum, her aile, her birey için değişmektedir. Bu çalışmada kendi kültürel değerlerimize uygun bir cinsel eğitim ve tacizden koruma programını çalışacağız.

Doç. Dr. Ayten DÜZKANTAR 200 TL + KDV
14:00 - 17:00 Salon 5

Çalıştayın Amacı ve İçeriği

Özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin eğitiminde bireysel bağımsızlığın temelini oluşturan özbakım becerilerinin öğretiminden sonra önemli hedeflerden biri de akademik becerilerin kazandırılmasıdır. Okuma- yazma işlevsel akademik beceriler içinde yer alan akademik becerilerden biridir. İşlevsellik kelime anlamı olarak düşünüldüğünde “uygulamalı”, “yararlı” gibi anlamlara karşılık olarak kullanılmaktadır. Becerinin işlevselliği de kolayca uygulamaya dönüştürülebilen yararlı bir beceri olması anlamına gelmektedir. Bir bireyin hayatı boyunca bağımsız yaşayabilmesi için pek çok beceri öğrenmesi gerekebilir. Bu bağlamda işlevsellik yeni bir anlamda kullanılmaktadır. Yaşam boyu bağımsız yaşanabilmesi için (asgari) bilinmesi, edinilmesi en temel olan beceriler işlevsel beceriler olarak düşünülmektedir. Bu becerilerin bir kısmı da akademik becerilerdir.

İşlevsel akademik beceriler, günlük yaşam etkinliklerini yerine getirirken ömür boyu kullanılan ve okulöncesi ve ya erken çocukluk döneminde öğrenilen beceriler olarak tanımlanmaktadır. Tanımından da anlaşıldığı gibi okuma-yazma becerileri yaşamın ilk yıllarında kazanılan becerilerdir. Halbuki akademik beceriler, okul yıllarında öğrenilmesi gereken beceriler olarak düşünülür. Akademik becerilerin alt yapısı çok erken yaşlarda edindiğimiz bilişsel ve motor beceriler tarafından oluşturulmaktadır. Bu nedenle bazı bilişsel ve motor becerilerin edinimi okuma-yazma öğrenmek için ön koşul beceri niteliğindedir. Önkoşul beceriler hedeflenen becerinin öğrenilebilmesi için bireyin sahip olması gereken beceriler olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle okuma-yazma öğretimine başlamadan önce çocuğun bu önkoşul becerilere sahip olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Akademik beceriler genellikle yığışımlı zincir becerilerdir. Bildiğimiz gibi beceriler tek basamaklı çok basamaklı ve zincir olmak üzer üç kategoride ele alınmaktadır. Tek basamaklı beceriler temel yönerge öğretiminde de kullanılan al, ver, at, vb. gibi basit becerilerdir. Top yuvarlama ise çok basamaklı bir beceridir. Topu alıp, eliyle tutup, öne doğru itmesini gerektirir. Çok basamaklı becerilerin her bir basamağı tek basamaklı bir beceridir ve sıralı olarak yerine getirilmesi durumunda yeni bir beceri ortaya çıkar. Zincir beceriler ise ardışık tekrarlanması gereken çok basamaklı beceriler olarak tanımlanabilir. Becerinin her bir basamağı çok basamaklı becerilerden oluşur ve buna göre analiz edilebilir. Birinci zinciri oluşturan çok basamaklı beceri tamamlandığında ikinci zincir halkasındaki çok basamaklı beceriler öğretilir. Yığışımlı zıncir beceriler ise bir zincir becerinin öğretiminin diğer zincir becerinin öğretimi için önkoşul niteliğinde olması ya da farklı zincir becerilerin paralel öğretimini gerektirmesidir.

Okuma-yazma öğretimi her ne kadar tek bir akademik beceri gibi ele alınmaya çalışılsa da iki farklı zincir becerinin paralel öğretimini gerektiren karmaşık bir zincir beceri öğretimi planlamasıdır. Okuma- Yazma tek bir akademik beceri olarak ele alındığında güçlük düzeyi artmaktadır. Her ikisi de yığışımlı karmaşık beceri niteliğinde olduğundan ayrı ayrı analiz edilerek paralel öğretilmesi çocuğun öğrenmesini kolaylaştıracağı gibi, öğretmenin detaylı performans değerlendirmesini ve öğretimi sistematik yürütmesini de sağlayacaktır

Doç. Dr. Ayten DÜZKANTAR 200 TL + KDV

SILENCE BEACH RESORT

Adres Kızılağaç Mevkii Manavgat - Antalya /Türkiye 0(242)744 00 00

Daha fazla bilgi

Sponsorlar

Birlikte çalışmaktan memnun olduklarımız.